Внесення змін у Закон України «Про рекламу»

Нещодавно у комітетах ВР України почали обговорення законопроекту 4212, що передбачає внесення низки змін у Закон України «Про рекламу». Хочемо оприлюднити нашу позицію що до цього законопроету, та опублікувати наше звернення до відповідного комітету у ВРУ.

Наша позиція щодо законопроекту 4212

Ми висловлюємо свою повагу та звертаємось щодо проекту Закону № 4212 про внесення змін до статті 22 Закону України "Про рекламу" щодо реклами електронних сигарет і рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – Законопроект).


Законопроект із запропонованими до нього поправками від народних депутатів України, окрім іншого, передбачає:

1. заборону видимого, поза межами місця роздрібної торгівлі, розміщення зображень, упаковок, макетів, зображень упаковок, макетів упаковок тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин до них, ТВЕН та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння;


2. заборону виробникам та дистриб’юторам тютюну встановлювати торговельне обладнання на підприємствах торгівлі, у ресторанах, кафе, барах, розважальних закладах, здійснювати оформлення та благоустрій цих закладів.


Проаналізувавши пропозиції від народних депутатів, ми хотіл б зазначити, що згадана вище заборона видимого розміщення тютюнових виробів в місцях роздрібної торгівлі передбачає суттєве переобладнання всіх таких точок реалізації, яке буде здійнюватись виключно за рахунок суб’єкта господарювання. Переобладнання лише однієї невеликої точки з роздрібної реалізації тютюнових виробів, за нашими підрахунками, буде коштувати її власнику не менше ніж 70-75 тисяч гривень. Тобто, якщо у власника таких точок не одна, а десять, то йому взагалі необхідно буде витратити на це приблизно 30 тисяч долларів. А враховуючи іншу заборону виробникам та дистриб’юторам тютюну встановлювати торговельного обладнання в таких точках продаж, багатьом із таких суб’єктів господарювання стане в принципі невигідно далі провадити свою діяльність, адже економлячи на обладнанні та формуючи клієнтський потік за рахунок продажу таких супутніх товарів, як тютюнові вироби, подібні суб’єкти господарювання ще могли дозволяти собі працювати офіційно та сплачувати всі податки.


У випадку такого фінансового удару, їм доведеться в принципі зняти тютюнові вироби із продажу, а це буде означати:


  • суттєве зменшення об’єму сплати 5% акцизного податку з роздрібної реалізаціїї тютюнових виробів, особливо в невеликих містах і селах, де немає великих торговельних центрів та магазинів, які б могли перетягнути на себе об’єм реалізації, втрачений малими точками продажу;


  • зростання обсягів незаконної торгівлі тютюновими виробами, як наслідок відкритої ніші, яка вивільниться через закриття малих точок продажу або зупинку реалізації ними тютюнових виробів;


  • значна втрата робочих місць.Внаслідок закриття невеликих роздрібних точок продажу та/або припинення ними реалізації тютюнової продукції, її незаконна частина стане ще доступнішою для неповнолітніх, оскільки продавці такої продукції не виконують вимог законодавства, на відміну від легальних торгових точок.


Частково втрачений невеликими суб’єктами господарювання об’єм реалізації візьмуть на себе великі гравці ринку у вигляді супермаркетів та торговельних центрів, адже вони, на відміну від малого бізнесу, зможуть витримати такі фінансові втрати та покрити їх за рахунок іншої діяльності.


Важливо зазначити, що реалізація відповідних норм не забезпечить досягнення основної цілі Законопроекту, якою є «обмеження вживання населенням України електронних сигарет, особливо молоддю та підлітками, на яких реклама впливає найбільше», адже наразі відсутні будь-які обґрунтовані докази того, що запровадження заборони видимого розміщення тютюнових виробів у точках їх продажу має наслідком зниження рівня поширеності куріння серед населення. Більш того, досвід іноземних країн, в яких така заборона вже запроваджена, не демонструє прямий зв’язок між зазначеною забороною та зменшенням кількості курців.


Подібне обмеження господарської діяльності через Закон України «Про рекламу» є нелогічним та суперечливим, а оскільки сегмент тютюнових виробів є одним з визначальних у структурі товарообігу малих і середніх підприємств торгівлі, пропонована заборона вкрай негативно вплине на подальші перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні.


Підсумовуючи вищевикладене, просимо Вас відхилити пропозиції народних депутатів стосовно заборони видимого поза межами місця роздрібної торгівлі розміщення перелічених вище товарів, а також їх зображень, упаковок, макетів, зображень упаковок, макетів упаковок та стосовно заборони виробникам та дистриб’юторам тютюну встановлювати торговельне обладнання на підприємствах торгівлі, у ресторанах, кафе, барах, розважальних закладах, здійснювати оформлення та благоустрій цих закладів під час доопрацювання Законопроекту до другого читання.


Думка інших підриємств що до законопроекту 4212
03.06.2021

Возврат к списку